משחקים בשלג - חלק ב'

החורף חזר ובגדול!
הבטיחו לנו אביב ובמקום זה קיבלנו רוחות חזקות עם פתיתי שלג לרגעים ענקיים לרגעים במרקם שמזכיר ברד.
הכבישים כוסו בקרח והנהיגה מחליקה ומסוכנת למדי. כל בתי הספר בבוקרשט נסגרו והרבה מקומות עבודה נסגרו גם הם או הקימו פעילות יומית לילדי העובדים.

כך קרה שהיום אנחנו ספונות בבית, מסתכלות מהחלון על הרוח והשלג שהולך ונערם ומחכות בקוצר רוח למחר. למה למחר? כי מחר התחזית אומרת שהרוחות יירגעו והשלג יפסיק' ומבחינתנו זו חגיגה ממש. הזדמנות נהדרת למשחקים מעניינים וחדשים, לתת דרור לסקרנות ולהרבה צחוק ושטות.
ובכלל, מחקרים מראים שמשחק במרחב טבעי ובחומרי טבעיים תורם לשקט פנימי אצל ילדים קטנים. משחק במרחב כזה הוא משחק מגוון, מאתגר ומעשיר שמעודד את הילד להתנסות, לבחון גבולות של עצמו, לאתגר את הגוף שלו, להשכיל וללמוד על עצמו (ועל הסביבה) דברים שהוא לא יכול ללמוד כשהוא נמצא במרחב סגור ו/או סנטטי.אז מה אנחנו אוהבות לעשות בשלג? מה לא?! את כל הרעיונות האלו של משחקים בשלג די מיצינו בחודשיים האחרונים,הסברים ותמונות אפשר לראות בלחיצה פה עכשיו אנחנו מנסות לגוון ולחלופין להתנהג כרגיל, לשחק בשלג כאילו שזה נורמלי לנו.

1) לגלוש במזחלת
בכל סופר פה אפשר לקנות מזחלת פלסטיק פשוטה, החל מ 40 ליי ומעלה. יש פארקים ומקומות שבהם מזכירים מזחלות כאלו. בכל מקרה, ממליצה להצטייד באחת כזו ולצאת להשתולל. זה דורש מאמץ גופני לא קטן, לסחוב אדם אחר במהירות שתספק אותו, ואז לרוץ חזרה ולהתחיל את המסלול. למרות הביגוד הרב והקור זו פעילות גופנית מאומצת ובעיני גם מצוינת.

לא חייבים מזחלת, אפשר גם קופסת פלסטיק גדולה או שקית פלסטיק עבה

2) למצוא גבעה ולהתגלגל/להחליק
בכניסה לחוף השרון בהרצליה יש מדרון דשא קטן שמתאים לפיקניק רגוע עם נוף לים. כשהייתי קטנה המדרון הזה נראה לי כמו גבעה ענקית ואני זוכרת את עצמי רצה לפסגה מתנשפת ומתגלגלת מטה שוב ושוב ושוב עד שאמא תקרא לי ללכת הביתה. אז עם שלג? אות הדבר.
אם דיברנו מקודם על מרחב טבעי, אז גבעה כמו בסרטון למטה. היא ה-דבר. כי מרחב טבעי הוא מרחב עם נוף, עם מרקמים שונים, שאינו שטוח ויציב אלא כזה שמעורר אותנו ומעיר את כל השרירים והחושים שלנו. מה שנקרא, מרחב רב חושי.


בסרטון הזה ניתן לראות את הבת שלי וחבריה משחקים בגבעה המלאכותית שהוצבה בחצר הגן שלהם.3) לשחק בגן השעשועים.
אני לא לחלוטין נגד פלסטיק ומשחק מובנה, ובהחלט שמחה ללכת עם הבנות לשחק בגן השעשועים. כן, גם ובמיוחד בשלג.


4) לבנות בשלג
לא רק איש שלג, אלא גם מבנים גדולים יותר, מנהרות, בורות ענק, איגלו ואפילו סתם להתכסות כמו בחול ים.
גשר משלג, כמובן שהילדים זחלו ועברו דרכו באושר רב
געגועים לחוף הים?
Picture of How to Make a Backyard Igloo With Powdery Snow
האיש הזה בנה איגלו בחצר שלו!

5) משחקי כדור
בבית הספר של הבנות מאמינים ששלג וקור לא מפריעים לשיעורי הספורט או ליציאה החוצה, והרבה פעילויות מתנהלות כהרגלן גם אם בשינויים קלים (כמו לבוש נכון והתארגנות ארוכה). למעשה, כל בוקר מתחיל בפעילות ספורטיבית של 15 דק, לרוב בחצר ביה"ס.
גם בביה"ס משחקים בשלג

אז נכון שקר בחוץ וזה משונה אבל האוויר הצח על הפנים שווה הכול. מזמינה אתכם לצאת החוצה, מובטחת לכם הנאה אמיתית!

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

בוקרשט עם ילדים - המלצות למקומות באוויר הפתוח

10 דברים לעשות עם ילדים בסיביו Sibiu

בראשוב עם ילדים - המלצות לטיול